Hale dwuspadowe
Ogólne informacje o halach dwuspadowych
Poznaj bliżej
hale dwuspadowe - funkcjonalne i solidne konstrukcje, które świetnie sprawdzają się w rolnictwie oraz innych branżach. Dzięki dachowi złożonemu z dwóch nachylonych powierzchni zapewniają efektywne odprowadzanie wody i śniegu, a ich wysokie, proste ściany umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. To wszechstronne rozwiązanie idealne na magazyny, garaże czy schronienia dla zwierząt. Możliwość dostosowania wysokości i szerokości hali sprawia, że można je idealnie dopasować do indywidualnych potrzeb.
Czym charakteryzują się hale dwuspadowe?
Dachy hal dwuspadowych składają się z dwóch oddzielnych połaci, które spotykają się na szczycie budynku i są połączone pod odpowiednim kątem. Dzięki temu, że dach jest dwuspadowy, ściany hali mogą być wysokie i proste, co pozwala efektywnie wykorzystać całą powierzchnię wnętrza. Dodatkowo dwuspadowa konstrukcja eliminuje ryzyko zalegania śniegu lub wody z opadów na dachu hali. Hale dwuspadowe charakteryzują się również stosunkowo lekką, a przy tym bardzo wytrzymałą konstrukcją oraz praktycznie nie mają ograniczeń jeżeli chodzi o rozmiar. Charakteryzują się również możliwością rozbudowy wraz z rosnącymi potrzebami gospodarstwa.
Jakie są główne zalety hal dwuspadowych w rolnictwie?
Po pierwsze wybudowanie hali dwuspadowej to tańsze rozwiązanie niż postawienie budynku murowanego. Po drugie hale dwuspadowe praktycznie nie mają ograniczeń powierzchniowych (inwestor może określić wysokość całkowitą oraz wysokość ścian bocznych), więc sprawdzą się nawet w bardzo dużych gospodarstwach, np. jako obszerne hale dla zwierząt, garaże na maszyny rolnicze, magazyny płodów rolnych, magazyny pasz, sortownie owoców itp. Po trzecie mają stosunkowo lekką konstrukcję i mogą być wykorzystywane jako hale sezonowe, które można zdemontować i przenieść w inne miejsce.
W jakich gospodarstwach rolnych najczęściej wykorzystuje się hale dwuspadowe?
Zastosowanie hal dwuspadowych w rolnictwie jest powszechne, ponieważ są niesamowicie uniwersalne i można je dostosować praktycznie do każdego rodzaju gospodarstwa. Hale dwuspadowe mogą służyć m.in. jako garaże na maszyny rolnicze, schronienie dla zwierząt, magazyny zbóż i innych płodów rolnych. Mówiąc najprościej, konstrukcje dwuspadowe wykorzystuje się we wszystkich rodzajach gospodarstw, w których właściciele widzą dla nich zastosowanie.
Jakie materiały są najczęściej używane do budowy hal rolniczych?
Producent hal dwuspadowych Skavska Hale do budowy hal rolniczych (zarówno dwuspadowych, jak i łukowych) wykorzystuje wysokiej klasy atestowaną stal konstrukcyjną S355 (stal o podwyższonej wytrzymałości) oraz trwałą i łatwą w konserwacji plandekę PVC. W przypadku hal dwuspadowych pokrycie może być wykonane także z blachy lub płyty warstwowej o odpowiedniej grubości.
Czym różnią się hale dwuspadowe od jednospadowych i łukowych?
Te trzy typy hal różnią się między sobą przede wszystkim kształtem dachu. W hali dwuspadowej dach jest nachylony pod kątem w dwóch kierunkach, w jednospadowej tylko w jednym kierunku, a w łukowej dach jest — tak jak wskazuje nazwa — w kształcie łuku, jest zaokrąglony w najwyższym punkcie. Hale namiotowe dwuspadowe mają powierzchnię dachu złożoną z dwóch elementów połączonych ze sobą pod odpowiednim kątem w najwyższym punkcie konstrukcji. Dzięki takiej budowie obiektu dach jest nachylony w dwóch kierunkach, co zapewnia efektywne odprowadzenie wody z opadów i topniejącego śniegu na dwie strony hali. Konstrukcje dwuspadowe umożliwiają też zbudowanie hali o prostych, wyższych ścianach niż w przypadku hali łukowej.
Konstrukcja i technologia
Hale dwuspadowe to konstrukcje o stabilnej i wytrzymałej budowie, które mogą być dostosowane do różnych warunków atmosferycznych oraz specyficznych potrzeb użytkowników. Dostępne są w wielu wariantach konstrukcyjnych, zarówno pod względem materiałów, jak i wymiarów.
Jakie są dostępne warianty konstrukcyjne hal dwuspadowych?
Hale dwuspadowe producenta Skavska mogą być pokryte plandeką PVC o wysokiej gramaturze (650-900 g/m²), mogą też być wykonane z blachy lub płyty warstwowej o odpowiedniej grubości. Główna konstrukcja jest zawsze wykonana z wysokiej jakości atestowanej stali konstrukcyjnej S355. Jeżeli chodzi o warianty rozmiarów — hala dwuspadowa praktycznie nie ma ograniczeń powierzchniowych, jej rozmiar i wysokość są dostosowywane do indywidualnych potrzeb inwestora.
Jakie warunki atmosferyczne są brane pod uwagę przy projektowaniu hal rolniczych?
Aby hala rolnicza prawidłowo spełniała swoją rolę przez długi czas, musi być przystosowana do warunków atmosferycznych panujących w miejscu, w którym ma powstać. Pod uwagę brane są przede wszystkim opady, wiatr i nasłonecznienie. Hale rolnicze Skavska są przystosowane do każdej strefy wiatrowej i śniegowej w Polsce oraz innych krajach Europy.
Czy hale dwuspadowe mogą być ocieplane i dostosowane do przechowywania płodów rolnych?
W przypadku hal wykorzystywanych jako magazyny na płody rolne najważniejsze jest zapewnienie ochrony przed deszczem i śniegiem oraz promieniami UV, utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury. Hale namiotowe dwuspadowe firmy Skavska Hale są wykonane z materiałów wysokiej jakości, dostosowanych do warunków klimatycznych panujących na konkretnym terenie (wytrzymała, odporna na korozję stal konstrukcyjna; plandeki PVC o gramaturze 650-900 g/m²; płyty warstwowe, których rdzeń może pełnić rolę termoizolacyjną). Dzięki temu mogą służyć jako magazyny sezonowe lub całoroczne. Ponadto hala może zostać wyposażona w odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo płodów rolnych. Mowa tutaj np. o systemach wentylacji i izolacji.
Jakie są standardowe wymiary hal dwuspadowych w gospodarstwach rolnych?
Wymiary hal dwuspadowych są zawsze dostosowywane do indywidualnych potrzeb konkretnego inwestora. W przypadku rozwijających się gospodarstw inwestorzy często decydują się na hale o powierzchni maksymalnie 300 m², o rozpiętości do 7 m i wysokości do 7 m, ponieważ takie obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę (więcej informacji w punkcie „Czy hale dwuspadowe wymagają pozwolenia na budowę?”).
Zaznaczamy jednak, że hale dwuspadowe firmy Skavska Hale to elastyczne obiekty o stosunkowo prostej i bardzo wytrzymałej konstrukcji, które praktycznie nie mają ograniczeń powierzchniowych, dlatego łatwo dostosować ich rozmiar do potrzeb nawet bardzo dużego gospodarstwa rolnego. Hale dwuspadowe można również rozbudowywać wraz z rosnącymi potrzebami gospodarstwa.
Jakie normy i certyfikaty muszą spełniać hale rolnicze?
Hale rolnicze, w tym hale dwuspadowe, przede wszystkim muszą być dostosowane do warunków pogodowych panujących na danym terenie — ich parametry muszą być zgodne ze strefą wiatrową i śniegową. Elementy konstrukcyjne muszą być zgodne ze zbiorem norm EN 1090 dotyczącym wykonania konstrukcji stalowych i aluminiowych. Producent hal dwuspadowych Skavska Hale gwarantuje zgodność swoich obiektów ze wszystkimi obecnie obowiązującymi normami.
Montaż i eksploatacja
Montaż hali dwuspadowej to proces wymagający odpowiedniego przygotowania oraz zastosowania sprawdzonych metod konstrukcyjnych. Przed rozpoczęciem prac kluczowe jest przygotowanie podłoża, co wpływa na stabilność i trwałość całej konstrukcji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii hale Skavska Hale mogą być montowane nawet na trudnym terenie. Cały proces przebiega sprawnie, a wykwalifikowani monterzy dbają o to, by każdy element został odpowiednio zamontowany i zabezpieczony.
Ile trwa montaż hali dwuspadowej w gospodarstwie rolnym?
Nie sposób ogólnie określić, ile trwa montaż hali dwuspadowej w gospodarstwie rolnym, ponieważ jest to sprawa wysoce indywidualna. Zakres czynności, który należy wykonać, aby dokończyć montaż hali dwuspadowej, zależy m.in. od rozmiaru hali, podłoża, na którym ma być zamontowana, wybranego przez inwestora materiału na pokrycie dachowe oraz tego czy dana hala wymaga pozwolenia na budowę. Każdy z wymienionych elementów może wpłynąć na czas realizacji. Aby oszacować ile czasu będzie potrzebne na wykonanie konkretnego zlecenia, najlepiej skontaktować się ze specjalistą z firmy Skavska Hale i porozmawiać z nim o szczegółach projektu.
Czy hale dwuspadowe wymagają pozwolenia na budowę?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego nie każda hala dwuspadowa wymaga pozwolenia na budowę. Od 3 czerwca 2023 roku obowiązuje ustawa, według której hale o powierzchni do 300 m² przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nieprzekraczającej 7 m mogą być budowane bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę. Oprócz wymogów dotyczących rozmiaru hali obiekt musi spełniać jeszcze kilka warunków: musi być budynkiem jednokondygnacyjnym, musi mieć prostą konstrukcję oraz musi być przeznaczony na potrzeby związane z produkcją rolną (np. do magazynowania zboża, garażowania maszyn rolniczych). Należy jednak pamiętać, że pomimo braku konieczności zdobycia pozwolenia na budowę, nadal należy zgłosić budowę takiego obiektu.
Warto zaznaczyć, że jednokondygnacyjne budynki gospodarcze oraz wiaty o prostej konstrukcji, które są przeznaczone na potrzeby produkcji rolnej, o powierzchni do 150 m², rozpiętości nieprzekraczającej 6 m i wysokości nieprzekraczającej 7 m nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy.
Pamiętaj, że przepisy mogą ulec zmianie, więc przed budową jakiejkolwiek konstrukcji zawsze warto skonsultować się z lokalnym urzędem.
Jakie są wymagania dotyczące podłoża pod halę dwuspadową?
Grunt pod montaż hali dwuspadowej musi być wyrównany i odwodniony oraz skontrolowany pod kątem jego nośności. Dzięki technologii Skavska Hale obiekt może być postawiony praktycznie na każdym podłożu, m.in. na blokach betonowych, asfalcie czy wymurowanych ścianach.
Czy hale dwuspadowe można rozbudować lub modyfikować w zależności od potrzeb gospodarstwa?
Inwestor współpracujący ze Skavska Hale ma możliwość określenia wysokości całkowitej oraz wysokości ścian bocznych hali dwuspadowej, którą chce postawić na swoim gruncie. Poza tym modułowa konstrukcja hal dwuspadowych firmy Skavska Hale pozwala na rozbudowę obiektu, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Jak wygląda proces montażu hali krok po kroku?
Montaż hal dwuspadowych Skavska Hale przebiega zgodnie z następującymi etapami:
- wyrównanie, odwodnienie oraz kontrola nośności gruntów
- przygotowanie fundamentów (tzw. fundament płytki) — fundamentów stałych dla hali całorocznej, a dla hali użytkowanej sezonowo można zamontować kotwy, śruby fundamentowe czy betonowe bloki, które zapewnią solidne podparcie dla konstrukcji
- ustawienie konstrukcji głównej nośnej (konstrukcja dachu i profili)
- zamontowanie zadaszenia hali (z uwzględnieniem konieczności wykonania termoizolacji, izolacji akustycznej, odpowiedniej wentylacji)
- montaż blachy na ścianach hali
- wykończenie (np. montaż bram i drzwi)
Etapy 1 i 2 wykonuje inwestor, a etapami od 3 do 6 zajmują się wykwalifikowani monterzy Skavska Hale.
Koszty i finansowanie
Koszt budowy hali dwuspadowej jest uzależniony od wielu czynników, takich jak jej powierzchnia, materiały konstrukcyjne oraz dodatkowe elementy wyposażenia. Warto również pamiętać, że rolnicy mogą skorzystać z różnych form dofinansowania lub kredytów wspierających rozwój gospodarstw rolnych. Koszty utrzymania hali są zróżnicowane i zależą od jej przeznaczenia, materiałów oraz lokalnych warunków atmosferycznych. W porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych hale dwuspadowe są tańsze w budowie, konserwacji oraz eksploatacji, co czyni je atrakcyjną opcją dla wielu inwestorów.
Od czego zależy cena hali dwuspadowej?
Koszt hali dwuspadowej zależy przede wszystkim od jej powierzchni oraz materiałów potrzebnych do skonstruowania i pokrycia obiektu (np. koszt plandeki PVC o określonej gramaturze a koszt płyty warstwowej).
Czy rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na budowę hal rolniczych?
Od czasu do czasu pojawiają się programy państwowe lub unijne, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na rozwój gospodarstwa rolnego, w tym na budowę hal rolniczych. Przykładem może być kredyt technologiczny, który można było uzyskać w 2023 roku. Poszukując dofinansowania na budowę hal rolniczych najlepiej na bieżąco sprawdzać Portal Funduszy Europejskich.
Jakie są koszty utrzymania hali dwuspadowej?
Koszty utrzymania hali dwuspadowej nie są takie same dla każdego inwestora — zależą m.in. od jej powierzchni, materiału, z którego została wykonana, przeznaczenia hali, sposobu eksploatacji oraz warunków klimatycznych w miejscu, w którym jest postawiona. Od tych wszystkich czynników może zależeć m.in. zużycie energii na ewentualne ogrzanie, wentylację czy oświetlenie hali oraz np. koszta związane z ewentualnym odśnieżaniem powierzchni dachu. W związku z tym koszty utrzymania hali dwuspadowej należy szacować na przykładzie konkretnego przypadku.
Warto jednak zaznaczyć, że koszty konserwacji hali są mniejsze niż koszty konserwacji budynku murowanego.
Czy istnieje możliwość leasingu hali rolniczej?
Na rynku można spotkać się z możliwością leasingu hali rolniczej, jednak warto zaznaczyć, że w większości przypadków takie rozwiązanie przewyższy koszt budowy własnej hali dwuspadowej. Wynajem hali może być opłacalny, jeśli inwestor planuje krótkoterminowe wykorzystanie budynku.
Ponadto korzystając z opcji leasingu, często traci się możliwość przystosowania obiektu do własnych potrzeb.
Jakie oszczędności wynikają z wyboru hali dwuspadowej zamiast tradycyjnej murowanej stodoły?
Budowa hali dwuspadowej jest tańszym rozwiązaniem niż budowa tradycyjnego obiektu murowanego. Postawienie hali zajmuje również mniej czasu niż w przypadku stawiania budowli murowanej. W przypadku hali, na której budowę nie trzeba uzyskiwać pozwolenia, dodatkowo oszczędza się środki, które normalnie trzeba byłoby wydać na wszelkie formalności. Późniejsze koszta związane z konserwacją obiektu również są mniejsze w przypadku hali dwuspadowej. Wybór hali dwuspadowej, zamiast tradycyjnej murowanej stodoły, pozwala oszczędzić czas i pieniądze.
Zastosowania i przykłady
Jakie są przykłady zastosowania hal dwuspadowych w gospodarstwach rolnych?
Zastosowanie hal dwuspadowych w rolnictwie jest szerokie. Hale dwuspadowe są powszechnie wykorzystywane jako garaże na maszyny rolnicze, hale dla zwierząt, hale do przechowywania słomy oraz hale do magazynowania zboża i innych płodów rolnych. Mogą pełnić rolę zarówno budynków całorocznych, jak i sezonowych.
Czy hale dwuspadowe sprawdzają się jako magazyny na zboże?
Tak, hale dwuspadowe mogą być wykorzystywane jako magazyny na zboże. Są przystosowane do tego, aby chronić cenne zasoby gospodarstwa przed wiatrem, deszczem, śniegiem i intensywnym słońcem. Jeśli hala zostanie wyposażona w odpowiednie systemy wentylacyjne i termoizolację, może służyć zarówno jako sezonowy, jak i całoroczny magazyn na zboże.
Jakie gospodarstwa najczęściej inwestują w hale dwuspadowe?
Hale dwuspadowe od Skavska Hale są wykorzystywane w wielu rodzajach gospodarstw — zarówno w tych skupionych na produkcji zbóż, warzyw i owoców, jak i tych skupionych na hodowli zwierząt. Szczególnie dobrze sprawdzają się w gospodarstwach, które są w fazie dynamicznego rozwoju — pozwalają szybko zwiększyć powierzchnię magazynową, hodowlaną czy garażową, a jednocześnie są stosunkowo tanim rozwiązaniem (porównując do budynków murowanych). Ze względu na to, że rozmiar hali można dostosować do potrzeb inwestora, konstrukcje dwuspadowe mają zastosowanie zarówno w małych, jak i bardzo dużych gospodarstwach.
Czy hale dwuspadowe mogą być wykorzystywane jako obory lub chlewnie?
Tak, hala dwuspadowa może być przystosowana do pełnienia funkcji obory lub chlewni — w tym celu należy wyposażyć ją w niezbędną infrastrukturę oraz systemy wentylacji i ogrzewania, dzięki czemu zwierzęta będą miały zapewniony komfort przez cały rok.
Jakie są realne przykłady inwestycji w hale dwuspadowe i ich korzyści dla rolników?
Postawienie hali dwuspadowej Skavska Hale to inwestycja, na którą decyduje się wielu właścicieli gospodarstw rolnych, ponieważ przynosi ona realne korzyści — oszczędność czasu, pieniędzy oraz możliwość skalowania gospodarstwa i jego zakresu działalności.
Inwestor może zdecydować się na halę dwuspadową, ponieważ takie rozwiązanie, w odróżnieniu od budowy obiektu murowanego, nie wymaga pozwolenia na budowę (pod warunkiem że rozmiar hali jest odpowiedni — patrz: „Czy hale dwuspadowe wymagają pozwolenia na budowę?”).
Dodatkowo hala powstaje szybciej niż budynek murowany. Dzięki temu rolnik, który chce szybko rozwinąć gospodarstwo, ma taką możliwość. Hala postawiona w stosunkowo krótkim czasie może od razu służyć jako magazyn na płody rolne, garaż na maszyny rolnicze czy obora lub chlewnia. Hale mogą też być później rozbudowywane wraz z rosnącymi potrzebami gospodarstwa. Stosunkowo szybko i tanio wybudowana hala może pomóc zwiększyć produkcję w gospodarstwie, co sprawi, że inwestycja szybko się zwróci.
Sprawdź nasze realizacje
Zainteresowany?
Skontaktuj się z nami
Uzupełnij formularz, prześlij go a
dedykowany specjalista skontaktuje się z Tobą jak to najszybciej możliwe. W trakcie takiej rozmowy ustalimy niezbędne informacje do przygotowania darmowej wyceny dla Ciebie.
Przesyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez SKAVSKA Hale Sp. z o.o.