Hale namiotowe

Hala namiotowa „nie stanowi budynku ani obiektu małej architektury w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Hali namiotowej nie można zaliczyć do budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, a tym samym do budowli w rozumieniu art. 1 a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych". To tyle na temat hali namiotowej mówią przepisy prawa.


Wybór hali namiotowej to przede wszystkim korzystna cenowo oferta dla rosnącego dynamicznie rynku usługowego wielu branż nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wykorzystanie hali namiotowej w działalności całorocznej lub sezonowej, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i w Europie. Właśnie w odpowiedzi na to rosnące zapotrzebowanie, na rynku pojawiło się wiele firm produkujących hale namiotowe różnego typu.

Jedną z nich jest SKAVSKA HALE. Firma istnieje na rynku usług od 2015, oferuje swoim klientom najwyższej jakości dwa typy hal namiotowych: hale łukowe oraz hale dwuspadowe.


Produkty SKAVSKA HALE to obiekty o bardzo trwałej, przetestowanej konstrukcji. W przypadku  hal łukowych konstrukcja główna jest wykonana wyłącznie ze stali konstrukcyjnej S355 o podwyższonych wartościach. Natomiast w przypadku hal dwuspadowych firma stosuje różne gatunki stali: najczęściej S235, w rzadszych przypadkach jest to stal S355.


Produkty typu hale namiotowe podlegają odpowiednim normom materiałowym oraz certyfikacji, co stanowi potwierdzenie bezpieczeństwa użytkowania oraz jakości stosowanych materiałów.


Zadaszenia obu typów hal produkowane są z trwałej plandeki, a materiały do produkcji plandeki mają gramaturę dostosowaną do potrzeb klienta. Dzięki temu hale sprawdzają się nawet w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych. Klient ma możliwość wyboru kolorystyki plandeki.

Produkty SKAVSKA HALE znajdują zastosowanie na rynku usług przemysłowych, jako hale dla rolnictwa, hale magazynowe, i wielu innych.

Coraz więcej osób decyduje się na wybór hali namiotowej w miejsce hali murowanej. Jest to podyktowane pragmatycznym podejściem, zorientowaniem na uzyskanie doskonałego efektu w relatywnie krótkim czasie.


Wykonanie montażu sezonowych obiektów budowlanych, których użytkowanie jest ograniczone czasowo, z reguły odbywa się bez pozwolenia na budowę, w związku z faktem, iż obiekty te nie są na stałe połączone z podłożem, w przeciwieństwie do budynków murowanych. Zawsze jednak warto zaplanować wizytę w wydziałach budownictwa i architektury podlegających pod dane starostwo powiatowe, aby uzyskać wiążące informacje na temat ustawienia hali namiotowej na danym terenie.


Hale namiotowe z powodzeniem spełniają funkcje standardowych obiektów; dlatego stanowią doskonałą alternatywę hali budowlanych. Hale namiotowe są również optymalnym rozwiązaniem w kontekście ponoszonych nakładów finansowych oraz ogromnych możliwości modyfikacji istniejącej już hali, jeśli chodzi o zwiększenie powierzchni użytkowej hali, zakup oraz montaż dodatkowego wyposażenia lub zmianę zadaszenia; co nie jest w większości przypadków możliwe jeśli chodzi o budynki murowane.

Hale namiotowe są równie trwałe jak budowle murowane, a ze względu na uniwersalny charakter, możliwości modyfikacji lub rozbudowy znajdują zastosowanie w wielu branżach gospodarki. Wybierane są przez firmy, instytucje państwowe, jak i inwestorów prywatnych.


Zastosowanie hal namiotowych. Cechy hal namiotowych: konstrukcja oraz zadaszenie.

Hale namiotowe to nowoczesne, bardzo stabilne obiekty o trwałej konstrukcji, mogą być wykonane z różnych surowców, najczęściej spotykane ( także wykorzystywane przez firmę SKAVSKA HALE) to: stal konstrukcyjna, plandeka, blacha lub płyta warstwowa. Kratownicowa konstrukcja ze stali jest ocynkowana, co chroni całość na długie lata przed korozją.


Hale namiotowe należą do powierzchni magazynowych o łatwym montażu, całość prac trwa od 2 do 7 dni. Równie łatwy jest demontaż hali, przeniesienie jej i umieszczenie, na przykład, w innym miejscu bądź wykorzystanie do kolejnego projektu, zarówno krótko jak i długookresowego. Hale namiotowe można również poddać modyfikacji poprzez rozbudowę segmentów.


Hale namiotowe to zadaszenia jedno lub wielonawowe. Hale namiotowe mogą być wykorzystywane jako obiekty sezonowe lub całoroczne, co jeszcze bardziej stanowi o ich uniwersalności elastyczności.


Hale namiotowe produkowane przez firmę SKAVSKA HALE to hale łukowe oraz hale dwuspadowe. Cechą różniącą oba rodzaje obiektów jest kształt dachu. Hale łukowe posiadają zadaszenie w kształcie wygiętego łuku, natomiast hale dwuspadowe to dachy spadziste.

Dachy hal namiotowych pokrywane są plandeką, jej rodzaj zależny jest od funkcji, jaką ma pełnić wybrany obiekt oraz od specyfiki branży.

Najczęściej spotykanymi typami zadaszeń montowanymi także przez firmę SKAVSKA HALE, służącymi do pokrycia hal namiotowych są trwałe materiały, np. PCV o gramaturach od 500 gr/m2 do 1200 gr/m2; największą popularnością cieszą się plandeki o gramaturze 650 gr/m2, oraz 900 g/m2 , ze względu na warunki klimatyczne panujące nie tylko w Polsce, ale i w Europie.


Hale namiotowe będące obecnie w sprzedaży, mają bardzo szerokie zastosowanie. Klienci decydujący się na hale, wykorzystują je jako:

  1. pomieszczenia magazynowe funkcjonujące jako magazyny całoroczne;
  2. hale przemysłowe, w tym hale produkcyjne, które nie muszą spełniać szczególnych warunków dotyczących temperatury, temperatura może być niska, np. firmy świadczące usługi lakiernicze wielkoprzemysłowe, stocznie, sortownie artykułów spożywczych, sortownie odpadów w branży gospodarki odpadami oraz myjnie samochodowe;
  3. namioty do organizowania imprez rozrywkowych, np. pełniące funkcje sali bankietowej, sali weselnej, dodatkowej powierzchni zadaszonej na świeżym powietrzu w przypadku restauracji bądź kawiarni umiejscowionych w budynkach murowanych;
  4. namioty sportowe służące jako korty tenisowe, boiska;
  5. namioty cateringowe do obsługi imprez;
  6. hale pod ujeżdżalnie, stajnie dla koni, hale do organizacji pokazów hippiki oraz konkursów jeździectwa;
  7. hale namiotowe dla bydła mięsnego i mlecznego;
  8. hale namiotowe dla rolnictwa, które mogą spełniać następujące funkcje:
  • przechowywania zboża i paszy,
  • hale na bale, z przeznaczeniem do magazynowania słomy oraz siana,
  • obiektu inwentarskiego, np. obory, stadniny, chlewnie czy kurniki;
  • magazynu płodów rolnych ( w tym chłodnie, mroźnie),
  • sortowni owoców i warzyw,
  1. garaże sprzętu rolniczego, np. kombajnów, traktorów, przyczep, ładowarek teleskopowych;
  2. warsztaty np. dla samochodów ciężarowych czy jachtów;
  3. namioty garażowe;
  4. hangary lotnicze.


Ceny hal namiotowych oraz czynniki wpływające na cenę hali.

Ceny hal namiotowych są zróżnicowane, ma na to wpływ szereg czynników. Kwota, którą należy przeznaczyć na taką inwestycję, rozpoczyna się, w przypadku najprostszych modeli od dwudziestu tysięcy złotych, a może wynieść nawet dwieście tysięcy złotych za jedną halę.

Funkcja pełniona przez konkretną halę namiotową w bardzo wysokim stopniu determinuje całkowitą cenę kompletnej hali; gdzie hale mają bardzo szerokie zastosowanie, w szczególności jako:

  • hale namiotowe dla rolnictwa;
  • hale namiotowe przemysłowe;
  • hale magazynowe stanowiące zadaszenie dla produktów wrażliwych na pogodę;
  • hale namiotowe o przeznaczeniu rekreacyjnym i sportowym oraz rozrywkowym;
  • hale jako ujeżdżalnie dla koni.


Kalkulacja ceny hali namiotowej oparta jest o wytyczne podane przez zamawiającego, a na wysokość ceny hali namiotowej składają się następujące elementy:

  • model oraz powierzchnia obiektu, gdzie pod uwagę brana jest ilość metrów kwadratowych oraz wysokość obiektu, który musi posiadać odpowiednie wzmocnienia związane z obciążeniami dynamicznymi, statycznymi, którym poddawany jest namiot w czasie użytkowania;
  • miejsce montażu hali oraz rodzaj podłoża;
  • typ hali namiotowej: hale łukowe, hale dwuspadowe. Hale nieizolowane są tańsze (posiadają zwykle plandekową obudowę), a ich wykorzystanie ogranicza się do przechowywania bądź produkcji artykułów niewrażliwych na zmiany temperatury lub ich niskie wartości; natomiast hale izolowane termicznie wymagają większego nakładu pracy, dotyczy to zamontowania dachu oraz wykonania izolacji hali, z wykorzystaniem płyt warstwowych;
  • zastosowane materiały, również te związane z funkcjonalnością hali, np.: chłodnie oraz sortownie owoców i warzyw, hale magazynujące płody rolne;
  • zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, np.: umieszczenie bram wjazdowych, montaż okien, drzwi; doków do załadunku samochodów ciężarowych;


O dużej atrakcyjności cenowej hali namiotowej w stosunku do innych typów pomieszczeń magazynowych i obiektów murowanych o różnorodnym przeznaczeniu decydują następujące czynniki:

  • wykonanie całej hali z półfabrykatów, dostarczanych bezpośrednio przez wykonawcę hali;
  • zdecydowanie krótszy czas potrzebny do otrzymania gotowej do użytku hali,
  • relatywnie łatwy proces montażu oraz demontażu na każdym podłożu,
  • prosta oraz elastyczna forma architektoniczna,
  • uniwersalność zastosowań oraz modyfikacji,
  • możliwość wykorzystania hali jako obiekt całoroczny lub sezonowy;
  • znikoma ilość prac ziemnych, bez konieczności przygotowania podłoża pod fundamenty;
  • brak konieczności wdrażania skomplikowanych oraz czasochłonnych procesów technologicznych, np.: wylewania fundamentów i oczekiwania na ich stężenie;
  • możliwość wykonania montażu konstrukcji bez względu na warunki atmosferyczne, co eliminuje ryzyko opóźnienia w rozpoczęciu działalności czy realizacji inwestycji przez klienta.


Hale namiotowe produkowane przez SKAVSKA HALE.

Hala namiotowa oferowana przez SKAVSKA HALE to sprawdzone rozwiązanie, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Cały proces produkcji przebiega w firmie. Nasz produkt charakteryzuje się trwałą konstrukcją ze stali konstrukcyjnej o podwyższonych parametrach oraz dachem-plandeką, która jest niezwykle odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, zarówno deszczu, gradu, jak i śniegu.


Krótka charakterystyka hal namiotowych, które znajdują się w ofercie SKAVSKA HALE:

  • możliwość zamontowania hali na każdym podłożu, np. na ziemi, na betonie, kostce brukowej, blokach LEGO, asfalcie, itp.; bez konieczności wylewania fundamentów;
  • główna konstrukcja z kratownicy, odpornej na niesprzyjające warunki pogodowe;
  • konstrukcja wyprodukowana ze stali konstrukcyjnej o symbolu S355, charakteryzującej się bardzo dużą wytrzymałością, bądź stali S235.
  • dostępna najwyższa ścianka boczna w halach łukowych;
  • bogaty wybór modeli oraz wielkości hal: 6 m, 8 m, 9 m, 10 m, 12 m, 13 m, 15 m, 16 m,18 metrów oraz 20 metrów;
  • duży wybór kolorów plandek dachowych;
  • do budowy dachów wykorzystywane są wyłącznie materiały plandekowe PCV o gramaturze od 650 g/m2 do 900 g/m2; korzystamy z plandek wyprodukowanych przez znakomitych europejskich producentów;
  • wykorzystywane plandeki PCV posiadają gęstą siatkę wewnętrzną, dzięki zwartej strukturze są wytrzymałe i niepodatne na rozdarcia, a także chronią wnętrze hali przed promieniami UV, wiatrem, śniegiem oraz deszczem;
  • dostępne dodatkowe opcje: siatka przeciwwietrzna (wypełnienie łuku), szczyt pełny z plandeki z bramą, szczyt pełny z plandeki, projekt budowlany do zaadoptowania;
  • zagwarantowana użyteczność w każdych warunkach atmosferycznych w różnych okresach roku, zarówno w Polsce, jak i w Europie: ochrona antykorozyjna uzyskana dzięki wykonaniu powłoki ochronnej konstrukcji kratownicowej metodą cynkowania ogniowego;
  • kompletny montaż u klienta;
  • zastosowany belkowy segmentowy system napięcia plandeki
  • systemy montowania stężeń zmniejszające skraplanie.


Wszystkie dostępne hale namiotowe można montować na trzy sposoby:

  1. hale na blokach „LEGO”, gdzie do mocowania konstrukcji wykorzystywana jest kotwa chemiczna, charakteryzująca się dużą wytrzymałością, niegenerująca naprężeń;
  2. hale na murku, gdzie połączenie realizowane jest przy pomocy kotwy chemicznej;

hale na gruncie: kotwa gruntowa, będąca nośną konstrukcją, która przenosi siły rozciągające na warstwę gruntu


Hala namiotowa to hala z plandeki, gdyż pokrycia dachowe wykonywane są zazwyczaj z wysokiej jakości plandeki PVC. W Firmie SKAVSKA HALE dostępne są plandeki w bogatej kolorystyce o gramaturach 650 gr/m2, oraz 900 g/m2.



Hale namiotowe doskonale sprawdzają się również jako obiekty całoroczne. Hale namiotowe całoroczne wykorzystywane są w wielu branżach, ze względu na możliwość dopasowania obiektu do konkretnych funkcjonalności. Jak wspomniano powyżej na cenę hali ma wpływ wiele czynników. Kalkulację ceny hali namiotowej całorocznej wykonuje się biorąc pod uwagę rodzaj hali (hala dwuspadowa lub hala łukowa), jej wymiary oraz funkcję. W przypadku hali namiotowe całorocznej cena będzie także uwzględniać odpowiednią izolację, systemy ogrzewania, klimatyzację, które pozwolą bez problemu użytkować obiekt cały rok.


Jednym z rodzajów hal namiotowych produkowanych przez firmę SKAVSKA HALE jest hala łukowa. To uniwersalna konstrukcja, która znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach dzięki swojej wytrzymałości, prostocie montażu oraz efektywności kosztowej. Unikalna łukowa konstrukcja zapewnia dużą przestrzeń użytkową bez konieczności stosowania wewnętrznych podpór, co daje większą swobodę w zarządzaniu przestrzenią. Konstrukcja dachu została przetestowana i jest bezpieczna w użytkowaniu w danym klimacie, bez względu na warunki pogodowe.

 

Hale z plandeki, do których należą hale łukowe, w tym hale łukowe bez zezwolenia mają szerokie zastosowanie, co wynika z ich elastyczności i łatwości adaptacji. Istotnym atutem plandeki namiotowej jest łatwość montażu oraz demontażu, 

Hala łukowa to budynek nie wymagający fundamentów głębokich, lecz fundamentów płytkich montowanych do 4 metrów w głąb; w związku z tym nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę takiego obiektu. 

Nowelizacja prawa budowlanego z 3 czerwca 2023 pozwalana budowę hal o powierzchni do 300 m2 przy rozpiętości konstrukcji do 7 m i wysokości do 7 m, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Przy zgłoszeniu załączamy tylko obiektu dokumentację techniczną. Budynek musi spełnić warunki:

  1. być obiektem jednokondygnacyjnym,
  2. być obiektem o prostej konstrukcji, bez skomplikowanych rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych,
  3. być obiektem o funkcji związanej z produkcją rolną, (w rolnictwie sprawdzają się hale łukowe też jako hale namiotowe całoroczne)

 

Hale wykorzystywane jako hale namiotowe całoroczne  cieszą się dużą popularnością w szczególności jako:


●     Hale magazynowe, również jako dodatkowe przestrzenie magazynowe, szczególnie w sytuacjach, gdy firma potrzebuje zwiększyć powierzchnię przechowywania w krótkim czasie. Nie istnieją zakłady produkcyjne be pojemnych magazynów - obiektów do przechowywania części zamiennych, półproduktów czy produktów gotowych. Na przykład, hala łukowa cieszy się dużym powodzeniem w branży recyklingu i segregacji śmieci, a ich najczęstsze zastosowania to hale magazynowe surowców wtórnych, hale magazynowe odpadów luzem (hale zblokowane) lub hale do segregacji śmieci.


●     Hale namiotowe przemysłowe to obiekty o szerokim spektrum zastosowania w zależności od gałęzi przemysłu oraz wybranej funkcji. Do najpopularniejszych zastosowań należą hale produkcyjne. Jako że, konstrukcja dachu łukowego nie wymaga stosowania wewnątrz obiektu żadnych podparć, hale łukowe mogą być łatwo przystosowane do potrzeb linii produkcyjnych czy garażowania maszyn o dużych gabarytach (np. kombajny rolnicze). Umożliwia to swobodne rozmieszczenie maszyn, narzędzi i materiałów w efektywny oraz bezpieczny sposób. Hale namiotowe mogą służyć jako tymczasowe obiekty produkcyjne lub warsztaty, zwłaszcza podczas modernizacji głównych obiektów lub w przypadku zwiększonych potrzeb sezonowych.


Hale namiotowe dla rolnictwa w tym hale magazynowe dla rolnictwa to bardzo częste zastosowania szczególnie hal łukowych produkowanych przez SKAVSKA HALE. Hale z plandeki pełnią funkcję magazynów na płody rolne, hali do przechowywania balotów ze słomą, hali na nawozy rolnicze czy zadaszonych obiektów dla maszyn rolniczych, garaży na maszyny rolnicze: a nawet jako budynki inwentarskie.